בית הספר 'מכון אורות' לחינוך מיוחד

בית ספר ‘מכון אורות’
 
חוזקה של שרשרת נמדד בחוליה החלשה שבה. מתוך הבנה שחוסנה של חברה בנוי על הדאגה לכלל חלקיה ופרטיה, פעל הרב מרגלית להקמת בית הספר ‘מכון אורות’  לחינוך מיוחד.

ייחודי בצפון הארץ

‘מכון אורות’ הוא בית הספר היחיד בצפון הארץ, הנותן מענה למשפחות דתיות וחרדיות, מיקנעם, רכסים, חיפה, עכו, כרמיאל, יבנאל, טבריה, צפת, רמת הגולן, נהריה, מעלות וקרית שמונה.

למי מיועד בית הספר?

‘מכון אורות’ מהווה מסגרת חינוכית והתפתחותית, רלוונטית לכ-55 תלמידים בעלי ליקויי למידה מורכבים, ונכויות  פיזיות קלות בגילאים  6 ל-21.

קשת הסיוע

המוגבלויות הפיזיות בקרב אוכלוסיית היעד כוללות שיתוק מוחין (CP), אפילפסיה, סרבול מוטורי, נזק מוחי (כתוצאה מניתוח), בעיות איזון וגפיים מוגדלים או מעוותים.

מה מציע בית הספר?

‘מכון אורות’ מכין את הלימודים לגשת  למבחני בגרות חלקיים.

אך הוא הרבה יותר מזה.

הצוות המסור מקנה לתלמידים כישורי חיים. יתרה מזו, התלמידים נפגשים עם עולם התעסוקה בתוך ומחוץ לבית הספר, דרך סדנאות ומפעל בית ספרי. במסגרות אלו אורזים התלמידים מוצרים למפעלים, אופים ומשווקים את תוצרתם, מכינים מזכרות ושקיות הפתעה לימי הולדת.

אזורי המגורים של תלמידי בית הספר מהם מגיעים יום יום ל’מכון אורות’

הערך המוסף לקהילה

המעסיקים נהנים ונתרמים אף הם מהקשר עם התלמידים, ומביעים בפנינו את תודתם על מתן ההזדמנות והזכות להיות שותפים בסיוע לבוגרים הצעירים להצמיח עתיד.

ההשתלבות המוצלחת של בוגרים רבים במקומות עבודה שונים בצפון בכלל ובכרמיאל בפרט, תורמת, מעבר להשתלבותם בחברה הנורמטיבית, להמשך מגוריהם באזור הגליל ולחיזוק אופיו היהודי.

‘מכון אורות’ למידה מצמיחה עתיד

נגן וידאו

לוקחים אחריות

 ייחודיותו של ‘מכון אורות’ היא מתן המענה לילדים שלולא בית הספר, היו נופלים בין הכיסאות. אלו ילדים שליקויי הלמידה שלהם לא מאפשרים להם ללמוד בכיתה רגילה ויחד עם זאת, הם אינם מתאימים להשתלב במערכת החינוך לילדים בעלי פיגור שכלי וילדים נפגעי נפש.

בית הספר לוקח אחריות להכשרת התלמידים להשתלבות בחברה, כמבוגרים עצמאים ופרודוקטיביים עם סיום לימודיהם. הצוות דואג להשמת התלמידים במקומות תעסוקה שונים ומלווה אותם לאורך זמן.

חדר חשיבה

חדש, חדש…

הקמנו חדר חשיבה לתלמידי ‘מכון אורות’ בשנת הלימודים  2017- 2018, הממוקם בחדר סגור בכותלי בית הספר, המרוחק מכיתות הלימוד.

ייעוד

החדר נועד לאפשר לתלמיד הנצרך פינה שקטה, בה יוכל להירגע עפ”י צרכיו ולעשות עבודת חשיבה על ההתנהגות שלו עם איש צוות. תלמיד בוחר פינה לישיבה, בה הוא משוחח עם איש צוות ובמידת הצורך עושה עבודה חינוכית.

מה יש בפנים?

  • צבעי פסטל נעימים לאפשר חשיבה בונה וטובה.
  • קירות מצוירים כלים, המשמשים את התלמידים להתמודד עם הסיטואציה, בה הם נמצאים.
  • דשא סינטטי לאפשר מנוחה ומגע נעים לתלמיד.
  • מזגן וחלון חדשים שנתרמו ונתקנו ע”י שני עסקים.
  • מספר פופים צבעוניים ונוחים לתלמידים שנתרמו.

הצטיידות עתידית בעזרת תרומות…

  • מערכת שמע מוסתרת, בה נוכל להפעיל מוזיקה מתאימה בעזרת מערכת ‘אופטימיוזיק’, מערכת נגינה, קבועה או ניידת, המורכבת מקרני אור אינטראקטיביות.
  • ריפוד קירות החדר על מנת ליצור מגע רך יותר ומותאם לתלמידים.

הקמת "כיתה חכמה"

גוון בלמידה

כחלק מחזון בית הספר בתחום הלמידה, קיים צורך לספק ידע לתלמידים בעזרת אמצעים טכנולוגיים שיסייעו  להקנות להם ידע בדרכים  מגוונות, המתחשבות בלקויי הלמידה שלהם.

“כיתה חכמה” תרתי משמע

אנו נערכים להקים “כיתה חכמה”, בה השימוש באמצעים טכנולוגים תפרה את הלמידה, תמשוך את תשומת  ליבם של התלמידים ותקל עליהם במקומות קשים. לדוגמא,  ילדים דיסגרפים יכתבו באמצעות חשבים, ילדים עם ליקויי ראיה יהנו מהגדלת מסכים באמצעות Smartboard, ילדים עם הפרעות קשב וריכוז יאותגרו להתרכז לטווחי זמן יותר ארוכים.

תכנית לשילוב התלמידים בעולם התעסוקה

איך קונים בחנות? מה עלי לדרוש ממעסיק? מה משמעות עבודה במפעל?  מה מבקשים ממעסיק ואיך עומדים מולו? על כל השאלות האלו ועוד, ניתנות תשובות במסגרת תכנית תעסוקה רב שלבית בבית הספר ‘מכון אורות’ לחינוך מיוחד.

התכנית פועלת במסגרת יום הלימודים לילדים בגילאי 12 ומעלה, ומטרתה להכין את התלמידים לעבודה ולחיים עצמאיים  בסיום הלימודים בבית הספר בגיל  21. התכנית מהווה חלק מתכניות הליבה של משרד החינוך.

מה מקבל התלמיד?

התכנית מעצימה בצורה אופטימאלית את האוטונומיה של התלמידים. כך יכול כל תלמיד לממש את הפוטנציאל האישי הייחודי שלו ולשפר את איכות חייו.

בנוסף, מקבלים התלמידים את הידע והכלים הדרושים להשתלב במקומות עבודה מתאימים.

הכשרה מנטאלית

צוות בית הספר מדריך ומלמד את התלמידים כיצד לתכנן ולנצל את שעות הפנאי, לשפר את התקשורת הבינאישית ואת הכישורים החברתיים.

ההדרכה כוללת גם לימוד אסטרטגיות למידה והכנה למבחנים, מתוך הבנה כי אלו אמצעים חשובים לפיתוח ולמינוף אישי.

הכשרה לתעסוקה

התלמידים נפגשים עם עולם התעסוקה  דרך  סדנאות שמביאות אליהם את ‘עולם העבודה האמתי’.

במסגרת הסדנאות מתנסים התלמידים באריזת מוצרים למפעלים, אפיה ושיווק, הכנת שקיות הפתעה לימי הולדת ומסיבות והכנת מזכרות לאירועים.

היכרות עם המטבח

במסגרת התכנית מתנסים התלמידים בהכנת מזון מכל הסוגים, כחלק מהכנה לחיים עצמאיים.

בבית הספר הוקם מטבח מאובזר ומשוכלל בהתאם לצרכי התלמידים ולגילאים השונים.

הכנת המזון מפגישה אותם עם מיומנויות שונות, מהפשוטות ועד המורכבות ביותר.

כך מתנסים התלמידים בהכנת ארוחות מלאות, הכוללות מנות עיקריות, תוספות, קינוחים וחטיפים. ארוחות הצהריים החמות, מהן נהנים כלל התלמידים, תורמות על הדרך לשיפור האינטראקציה החברתית בין התלמידים…

השמה במקומות עבודה בקהילה

לקראת סיום שנות הלימודים, פועל צוות בית הספר להשמת התלמידים במקומות תעסוקה שונים בהתאם ליכולותיהם.

והתוצאות בשטח...

הליווי המקצועי וההדרכה הצמודה, שהתלמידים נהנים מהם גם אחרי השתלבותם במקומות העבודה, עושים את שלהם.

לאורך השנים השתלבו הבוגרים במגוון רחב של מקומות עבודה, כמו חנויות למוצרי בנייה, חברות מזון וקייטרינג, מאפיות, משרדים, גני ילדים ומעונות, טלמרקטינג ועוד.

וכמו שנהוג לומר – הביקורות מהללות…

חוברת חוגים 'מכון אורות'

מצמיחים עתיד ‘במכון אורות’
חוגים טיפוליים לילדי בית הספר לחינוך מיוחד ‘מכון אורות’

ניתן לדפדף בין דפי העלון